ilustrační fotoMLADOBOLESLAVSKO - Prodat sekačku za 4 tisíce korun chtěl na jednom z internetových bazarových portálů muž z Mladoboleslavska. Na bazarovém portále zboží vystavil a na inzerát se mu zanedlouho ozvala osoba vystupující ženským jménem, která projevila o zboží zájem, a společně se domluvili na uzavření obchodu.

"Kupující přislíbila zaslání částky včetně nákladů za přepravu, poškozenému následně zaslala odkaz, který vypadal jako odkaz přepravní společnosti a tam prodávající vyplnil některé údaje ke svému bankovnímu účtu. Z účtu mu pak odešla částka 25 tisíc korun. Místo zisku, tak 42letý muž přišel o peníze," uvedla mluvčí policie Barbora Schneeweissová.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a přečinu krádeže, za což hrozí až 2letý trest odnětí svobody.

Nejde přitom bohužel o nic výjimečného. Podobných podvodů totiž v poslední době přibývá. Není tak výjimka, že lidé nakonec přijdou i o stovky tisíc korun!

JAK SE BRÁNIT INTERNETOVÝM PODVODNÍKŮM

- V žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví;
- Nikdy nikomu nesdělujte, a ani nepřeposílejte, bezpečnostní autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy;
- Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu;
- Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače;
- Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví;
- Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje; Aktualizovat software, antivirový program, firewall;
- Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.)