MLADÁ BOLESLAV – Koronavirová doba sportu nepřeje. To však neznamená, že by se sportovní svět zastavil úplně. Veškeré soutěže jsou sice v České republice pozastaveny, vypadnout ale z tréninkového procesu nechce nikdo. A tak se musely sportovní oddíly nejen na Mladoboleslavsku přizpůsobit aktuálním vládním omezením.

Profesionální sportovci mohou trénovat ve vícečlenných skupinách, na rozdíl od amatérů, kteří mohou sportovní činnost provozovat maximálně v šesti lidech. Prvoligoví fotbalisté patří do první skupiny, a tak trénují pohromadě v areálu městského stadionu. Avšak za dodržení přísných hygienických opatření. „V podstatě se opakuje scénář z jara. Trénujeme podle manuálu Ligové fotbalové asociace bez využití šaten a posilovny. Hráči přijíždí na trénink už převlečení, po jeho skončení zase odjíždí domů,“ říká manažer komunikace boleslavského FK Jiří Koros. Zároveň dodává, jak to funguje u mládeže: „Hráči mají buď individuální plány, nebo jsou ve skupinách po šesti na hřišti, které je rozděleno přesně podle daných pravidel na sektory.“

Hokejisté BK Mladá Boleslav sice také patří do skupiny profíků, na zimák, jakožto do vnitřního sportoviště, ale nesmí. Přesto se na led dostanou. Využívají totiž venkovní ledovou plochu v Dobříši. Zdejší led využívá více extraligových celků, a tak je jeho rozpis pořádně našlapaný. V úterý měli Boleslavané vyhrazený čas od osmé hodiny ranní, a tak do sto kilometrů vzdálené destinace vyrazili okolo šesté ráno.

„My přijeli už za světla, ale vím, že kustodi dorazili ještě za tmy, aby nám připravili všechno potřebné,“ popisuje útočník Adam Zbořil. „Vyjet zas na led bylo fajn, rozhodně lepší než jet jen suchou přípravu, jako jsme to dělali minulý týden. Navíc venku. Mělo to zvláštní nádech,“ říká. „Naposledy jsem byl na venkovním kluzišti ve Finsku. Má to trochu jinou atmosféru,“ dodává. Mladoboleslavští hokejisté mají led v Dobříši ve svém tréninkovém harmonogramu celý tento týden.

S tréninkem v omezeném režimu pokračují o florbalisté Předvýběru. „Děláme maximum pro zachování tréninkového režimu dospělých i mládeže. Chceme, aby naši členové mohli sportovat. Samozřejmě s maximálním důrazem na bezpečnostní opatření,” říká sportovní manažer klubu Jakub Gruber.

V praxi to znamená, že družstva od přípravky po starší žáky mají naplánované dva společné venkovní tréninky týdně a případný další individuální plán. Děti využívají sportovní areál za Novou městskou sportovní halou, kde jsou rozděleny po pěti. Každá skupina má svůj vymezený prostor a navzájem se nepotkává. „S rodiči a členy průběžně komunikujeme prostřednictvím Členské sekce. Je pro nás klíčové předem znát docházku a podle toho hráče rozdělujeme do skupin,” vysvětluje Gruber. Áčko vytáhlo florbalky na tartanové hřiště a připravuje se také venku.

Do haly pak nesmí ani futsalisté. Ti z Malibu našli útočiště na Štěpánce. „Trénujeme po skupinkách téměř každý den, podle toho jak se to kterým hráčům hodí. Zaměřujeme se hlavně na kondici,“ komentuje ztížené podmínky kouč Michal Bílek.

Ven musely i malibácké volejbalistky. Ty stejně jako jejich kluboví kolegové okupují Štěpánku. „Běháme po rovině, do kopce a také do schodů. Míč nám samozřejmě chybí, ale zatím se nedá nic jiného vymyslet. Obdobně je teď na tom i naše mládež,“ hlásí kapitánka Martina Ulíková.

Nezahálí ani fotbalisté krajských a okresních soutěží. „V minulém týdnu jsme ještě trénovali po šesti, tento týden už máme od trenérského štábu kvůli zhoršující se situaci volno. Samozřejmě se ale má každý hráč udržovat podle možností,“ prozradil záložník SK Kosmonosy Jakub Maryška.

Individuální plán pak mají fotbalisté Bakova z I. B třídy. V týmu se totiž objevil Covid. „Dostali jsme od trenéra mailem plán individuální přípravy. Ten obsahuje hlavně běh a posilovaní,“ říká útočník Matěj Vaněk.
Společně i individuálně trénují také fotbalisté Sportingu. Plnění běžeckých dávek během týdne pak trenérům posílají pomocí mobilní aplikace. O víkendu běhají v šestičlenných skupinkách.
Rekreační sportovci pak kromě běhu a kola mohou využít také například tenisové kurty, otevřeno mají také golfová hřiště.