Odchyt netopýrů na Zvířeticích. Foto: Eva ChládkováZVÍŘETICE - V rámci dvacáté mezinárodní noci pro netopýry byl v Turistickém informačním centru Zvířetice v Podhradí a na zřícenině zámku Zvířetice připraven pestrý zábavný i zároveň naučný program pro děti i dospělé, který se těšil zájmu 450 návštěvníků.

Na akci bylo možné dorazit dle libosti od osmi hodin do půlnoci a přes to nikdo o nic nepřišel. V Turistickém informačním centru se promítal film Netopýři ve tmě, u kterého si mohly nejen děti vyrobit svého vlastního netopýra. Poté se přesunuly spolu s rodiči netopýří stezkou na zříceninu. Jednotlivé zastávky odhalovaly písmena, z nichž měly děti složit jméno netopýra, který je stezkou prováděl. Odměnou byly sladkosti v podobě netopýřích perníčků a želatinových červíků.

O netopýrech se promítalo také v areálu před zámkem, kde bylo i několik stanovišť s úkoly pro děti. Přímo na zřícenině probíhal odchyt netopýrů, kteří byli váženi, měřeni a následně vypuštěni jedním z dětských přihlížejících. Stále přítomni byli handicapovaní netopýři, tedy kdo neměl štěstí a nebyl zrovna při odchytu, o seznámení s živým netopýrem nebyl ochuzen.

Řada přišla také na krmení moučnými červy, na kterých si netopýři s mlaskotem pochutnávali. Návštěvníci se dozvěděli i o důvodech a způsobech ochrany netopýrů a mohli si zakoupit památeční předměty, pohlednice, puzzle, leporela, pexesa, a to vše s motivem netopýrů. Nechyběla možnost občerstvení, u ohýnku si mohli zájemci zakoupit a opéct vuřty.