Zřícenina hradu Pařez.REGION - Zima už je snad definitivně za námi, tak proč nevyrazit na výlet? Máme pro vás tip na krátký výlet, který zvládne téměř každý. Vyšlápneme si zříceninu hradu Pařez, který se nachází na okraji Prachovských skal. Auto nechte na parkovišti, pojedeme pohodlně vlakem.

Vyrážíme vlakem ze stanice Mladá Boleslav - město v neděli odpoledne. Vlaky směr Mladějov v Čechách jezdí dopoledne každou hodinu, odpoledne pak každé dvě hodiny. Plnohodnotná zpáteční jízdenka pro jednu osobu stojí 110 korun. Zhruba za 50 minut už vystupujeme v Mladějově na nádraží.

Před námi zhruba 4,5 kilometrů dlouhá trasa. Z nádraží vyrážíme po modré na náves, odkud nás ukazatele odkazují na červenou turistickou trasu. Z hlavní silnice přímo pod Pohled na Trosky.železniční most, kolem kempu na okraji Mladějova a rovnou směrem na místní část Lovec, kde se těsně před lesem nachází příjemné vyhlídkové místo s lavičkami i stolem. Samotný pohled do kraje rozhodně stojí za krátké posezení, přímo před námi se totiž nachází Trosky. 

Ale pojďme dál, tentokráte už výhradně lesem. Široká zpevněná cesta je v hodná i pro cyklisty, cestou navíc potkáváme i rodiny s kočárky, ovšem je potřeba se připravit na to, že několik stovek metrů není cesta pro vyletování s kočárkem nejlepší, a to především kvůli velkým kamenům při klesání z lesa k hlavní silnici spojující Střelec a Pařezskou Lhotu. Na silnici se naštěstí dlouho nezdržíme, protože se hned znovu ponoříme do lesa. I když cesta místy vypadá, že vůbec není a jen bloudíme mezi vzrostlými stromy, po chvíli se napojujeme na větší lesní cestu. Vidět jsou i červeno-bílé turistické značky, po kterých jsme za necelý kilometru u zříceniny hradu. 

Kdo nejde najisto, nemusí si hradu ani všimnout. Paradoxně na něj neupozorňují ani žádné větší směrové cedule. Vypadá spíše jako kus skály, na který ale vedou schody. I tak ale stojí výstup až na vrchol zříceniny rozhodně za to. Prozkoumat tam můžete několik původních místností. Historie hradu sahá až do 70. let 14. století. Původně ale nesl hrad jméno Husí nožka, ovšem jeho existence byla velmi krátká. Podle archeologickým průzkumů údajně nepřežil druhou polovinu 15. století, a to kvůli jeho zničení během husitských válek. Od té doby hrad už jen chátral. Za zmínku stojí i to, že zříceninu hradu navštívil v roce 1813 i sám císař František I.

Několik Samotná prohlídka nezabereme příliš času, ovšem stojí za to se podívat i po okolí nebo chvíli posedět u rybníka přímo vedle zříceniny. Dobré je tak nezapomenout na vydatnou svačinu, protože cestou žádné občerstvení nebo restaurace nejsou. Cesta z nádraží v Mladějově nám tam i zpět zabrala něco málo přes tři hodiny a zvládnout se tak dá i v případě, kdy na výlet vyrazíte až odpoledne. Jen je potřeba myslet na to, že poslední vlak odjíždí do Mladé Boleslavi ve 20:34 hodin.

Pokud ale na hrad vyrazíte autem, nemusíte si moc dělat starosti s parkování. Poblíž se nachází malé parkoviště a kdo chce nachodit na výletě co nejméně kroků, může zastavit přímo pod hradem.

 

Boleslavský výletník - facebooková skupina pro tipy na výlet

Máte za sebou také zajímavý výlet a chcete se o něj podělit s ostatními? Přidat fotografie ze zajímavého místa, kam by měli vyrazit i ostatní? Přidejte se do skupiny Boleslavský výletník a cestujte s námi po zajímavých místech v Česku.

Do hradu vede několik desítek schodů. Pohled z hradu. Úchvatné je i okolí hradu. Pohled na hrad.