Dětská nota. Archivní fotoMLADÁ BOLESLAV - V listopadu se koná již 46. ročník autorské soutěže písní pro děti pod názvem Dětská nota. Jednotlivé koncerty se uskuteční ve Škoda Muzeu v týdnu od 4. do 8. listopadu. Každý den jsou na programu dva koncerty pro školy, vždy v 8:30 a 10:30 hodin. Vrchol nastane ve čtvrtek 7. listopadu, kdy je od 17 hodin koncert pro veřejnost.

O tom, o jak významnou hudební událost jde, svědčí i fakt, že všech 10 dopoledních koncertů je už vyprodáno. Pro autory soutěžních písní je bezesporu klíčový koncert ve čtvrtek 7. listopadu od 10:30, neboť zde bude přítomná odborná porota.

Letos se autoři soutěžních písní nechali inspirovat především tématikou té příjemnější části školní docházky, proto organizátoři Dětské noty nazvali téma Škola v přírodě. Můžeme prozradit, že většina textů se vztahuje ke školním úkolům, k přírodě, zvířectvu a rostlinám. Z úctyhodného počtu 49 přihlášených skladeb od 31 skladatelů a textařů vybrala odborná porota tradiční desítku titulů. Členy poroty jsou tentokrát především profesionální hudebníci z kapely Paprsek Friends, sbormistryně Paprsku Markéta Amerighi, a Jiří Slupka Svěrák (textař, skladatel, hudebník, profesor Konzervatoře Jaroslava Ježka). Na čtvrtečním finálním hodnocení výsledků je doplní Jan Steinsdörfer (hudebník ve skupině Chinaski, pianista, skladatel, producent), Robin Král (textař, spisovatel, profesor na Konzervatoři Jaroslava Ježka) a také zástupce vedení města a Škoda Muzea.

Podklady pro vznik CD Dětská nota 2019 natočila skupina Paprsek Friends v březnu 2019 ve studiu Kdyně u Domažlic s kapelou ve složení: Matěj Belko-klávesy, Jan Lstibůrek-baskytara, Josef Štěpánek-kytary a Martin Novák-bicí. Vokální party byly pořízeny v ART Studiu MB. „O prázdninách jsme na soustředění v Peci pod Sněžkou nastudovali s Paprskem základy ke konečné choreografii. Tu jsme od září poté poctivě pilovali společně s režijními záměry a také moderováním, které je rovněž na bedrech dětí. Scházeli jsme se na pravidelných zkouškách každou sobotou a neděli na našem tradičním místě, v tělocvičně 2. základní školy,“ prozradila sbormistryně Markéta Amerighi. Ta je také autorkou choreografie a vokálních aranží celého vystoupení, scénář napsal bývalý člen Paprsku Adam Koubek. Vznikem dalších vokálních aranží a režií byl pověřen Milan Klipec. Výsledek jejich společného úsilí spatří světlo světa poprvé dohromady s kapelou na generálce v předvečer premiéry, tedy v neděli 3. listopadu odpoledne. Mezi největší partnery této akce patří město Mladá Boleslav a společnosti Škoda Auto a ŠKO-Energo.

Do finále se probojovala tato desítka titulů:

· Veverka - Miloslav Ivan

· Fobie - Šárka Krejčí

· Ještěrka - Miloslav Ivan

· Píseň zakletá - Veronika Doudová

· Spánek - Markéta Mazourová

· Ruda je trdlo - Zuza Ďurdinová

· Já se mám - Petr Hurdes / Libor Machata

· Úkoly - Jan Psohlavec

· Úkolové blues - Jan Dočkal

· Netopýří písnička - Tomáš Pergl/Zdenka Hybnerová