ZVÍŘETICE – Vojtěch Dvořák je úspěšným realizátorem projektu o Zvířeticích. Se svým týmem dokázal oživit zámek do jeho původní podoby před 300 lety. S pomocí 3D vizualizací mají návštěvníci letos nově zřízeného Turistického informačního centra Zvířetice v Podhradí možnost zažít opravdu nevšední zážitek a přenést se do doby největšího rozkvětu zvířetického původního zámku.
Atraktivní nejen pro místní nadšence, ale také pro nové objevitele, je zřízená informačně naučná stezka vedoucí z TIC Zvířetice až před samotnou zříceninu. Návštěvníci si mohou zakoupit nové pohledy Zvířetic a Bakova nad Jizerou. Další zajímavostí v informačním centru je fyzický model zámku roku 1683. Za projekt patří velký obdiv a díky Mgr. Vojtěchu Dvořákovi, který dokázal svůj nápad a vizi dotáhnout tak daleko a povznesl tím úroveň památky a povědomí o ní na vysokou úroveň. Serveru iBoleslav.cz prozradil i několik zajímavostí.
Jak vznikl nápad vytvořit projekt o Zvířeticích?
Chtěl jsem si odpočinout od své práce, což je jazyková výuka a vytváření nových metod pro výuku dospělých. Šel jsem ze svého bytu v Bakově nad Jizerou do nedaleké restaurace a říkal jsem si, co udělám nového: Napadl mě tehdy fyzický model Zvířetic. Vůbec jsem si nemyslel, že uděláme virtuální 3D model, chtěl jsem vystřihovánku z papíru. Na internetu jsem našel tvůrce papírových vystřihovánek pana Milana Bartoše, kterého jsem oslovil. Z počátku jsem toho moc nevěděl, pouze obecné informace, že z hradu byly Zvířetice přestavěny na zámek.
Jakým směrem se poté ubírala realizace nápadu?
Byl jsem v Ústí nad Orlicí za již zmiňovaným panem Bartošem, jedním z nejlepších tvůrců těchto vystřihovánek a začali jsme spolupracovat. Vrhli jsme se nejprve na základní skicy, ale stále jsem hledal konzultanta v oboru historie, kterého jsem nutně potřeboval. Přes pana Bartoše jsem se seznámil s Martinem Šandou a společně jsme pracovali na modelu v rané fázi. Asi po dvou měsících jsem se přes archeologa Petra Jenče ze Severočeského muzea v České Lípě seznámil s Vojtěchem Novákem, což je jeho kolega archeolog a zároveň grafik zabývající se virtuálními modely. V té době měl za sebou již model České Lípy publikovaný na internetu. Už ten večer bylo jasné, že vytvoříme 3D model, který prostředkuje mnohem větší zážitek.
Jaké byly největší překážky v bádání?
Já nevím, asi když jsem jel do památkového ústavu pro plánek, tak se mi rozbilo auto. (smích) Největší „překážkou“ či spíše nevýhodou byl asi nedostatek potřebných historických materiálů, takže jsme v některých částech objektu nemohli docílit větší pravděpodobnosti. Například ve starém paláci jsme věděli, že se tam nacházela arkádová chodba nad obloukovitými sklepy, ovšem nemohli jsme určit přesný vzhled, protože chyběla dostatečná fotodokumentace. Nenastala však situace, kdy bychom si řekli: Tak a teď nemůžeme pokračovat.
Na kolik procent odpovídá model skutečné podobě zámku v roce 1683?
Vzhledem k tomu, že práci jsme věnovali maximální péči, můžeme říci, že se blížíme zhruba 70% pravděpodobnosti.
Počítal jste v první chvíli, že to bude takového bádání, práce, času, nebo to vyplynulo postupně?
Takhle kategoricky jsem nad tím nepřemýšlel. Bavilo a zajímalo mě to, byl jsem rád, že se modelem budu moct dlouhodobě zabývat, nikoli muset. A až na konci jsem zjistil, že je to hodně času, samozřejmě žádný extrém, protože největší část vlastní práce odvedli Martin Šanda a Vojtěch Novák. Sběr materiálů mi zabral času asi nejvíce, ale jak říkám, bavilo mě to.
Jak je to dnes dlouho od vašeho nápadu?
Myslím, že teď to budou 3 roky. Nápad jsem dostal na podzim a kolem Vánoc jsem navázal spolupráci s Vojtěchem Novákem.
Důležitými událostmi byly vaše první přednášky konané v Mnichově Hradišti a Bakově nad Jizerou. Překvapil vás obrovský zájem, nebo jste tušil, že to, co jste dokázal, tolik zaujme?
Mnoho lidí nečekalo, že to dokončíme, rozumím jim, sám jsem byl jedním z nich. (smích) Tušil jsem, že o projekt bude zájem a od začátku jsem byl přesvědčený o tom, že je to absolutně nejlepší věc, co lze udělat pro propagaci památky. Vize 3D projektu je něco ojedinělého, v České republice jsme v tomto rozsahu a detailu rekonstrukce zříceniny zřejmě první.
A jaké máte s projektem plány do budoucna?
Nyní děláme druhý 3D model – tentokrát středověký hrad. Uvidíte tedy, jak vypadaly Zvířetice od počátků, od holého kopce, přes hrad k zámku, a to hned v několika stavebních fázích. Novým členem našeho týmu se stal grafik Martin Josífek, který tento model vytváří. Bude se věnovat i vylepšení původního modelu zámku, který bude nyní prezentován ve dvou fázích. Nejprve zámek bez kaple, čili čistá renesance, a poté ve druhé fázi s kaplí. Výsledkem bude videoklip zobrazující vývoj celého objektu od holého kopce až po zříceninu. Život stovek a stovek let v této oblasti. Tento model se stane součástí našeho připravovaného filmového díla, které se bude jmenovat ZVÍŘETICE VZKŘÍŠENÍ. Půjde o soubor dvou děl, zážitkový videoklip a dokument o rozsahu minimálně 50 minut. Celkový rozsah odhaduji na hodinu a čtvrt a bude vrcholem celého projektu.
Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí. Regionální nadšenci, návštěvníci zříceniny zámku a noví objevitelé se mají opravdu na co těšit.