Ilustrační foto MLADÁ BOLESLAV - V důsledku aktuální situace na trhu společnost Ško-Energo a distribuční společnost Centrotherm navyšují pro své zákazníky ceny za vytápění a ohřev teplé vody pro rok 2023. Nárůst ceny odráží výrazné zvýšení cen vstupních komodit i povolenek CO2. 

Cena za teplo tak meziročně vzroste na 847 Kč za GJ včetně DPH. V roce 2022 platil koncový zákazník 598 Kč včetně DPH za GJ.

Dálkové vytápění i přes korekci ceny zůstává pro obyvatele Mladé Boleslavi stále nejvýhodnějším zdrojem tepla. Domácnosti vytápěné elektřinou oproti zákazníkům Ško-Energo zaplatí za 1 GJ téměř dvojnásobek ceny – tedy zhruba 1 600 Kč za GJ. Vyšší náklady zaregistrují i odběratelé zemního plynu, kteří za stejnou jednotku budou muset z rodinného rozpočtu vyčlenit přibližně 1 250 Kč.

„Cenu tepla vyrobeného u nás ve Ško-Energ jsme se i přes nepříznivý vývoj trhu rozhodli neupravovat v průběhu roku 2022, jako tak učinila řada jiných dodavatelů. Vzhledem k výraznému navýšení cen za odběr hnědého uhlí, zemního plynu i biomasy se pro nás však aktuálně nastavené ceny staly neudržitelnými. Výrazně nás ovlivnily také změny v české legislativě, díky kterým byly zrušeny veškeré finanční podpory za spoluspalování biomasy. Spolehlivé dodávky tepla našim zákazníkům jsou však pro nás klíčové a děláme vše proto, aby mladoboleslavské domácnosti pocítily nárůst co nejméně, a ceny proto navyšujeme opravdu jen o nejnutnější minimum,“ dodává k úpravě ceny jednatel společnosti Tomáš Kubín.

Dodávky tepla pro více než 14 tisíc mladoboleslavských domácností a průmyslových podniků zajišťuje Ško-Energ prostřednictvím distribuční sítě společnosti Centrotherm. I ta v letošním roce zaznamenala značný nárůst nákladů za svůj provoz – významně pocítila zejména nárůst cen izolačních materiálů, jejichž cena se během roku zdvojnásobila, a pohonných hmot a energií, které jsou klíčové pro servis zařízení, a tedy bezproblémové dodávky tepla. 

„Rozpočet našich zákazníků jsme se snažili zatížit v co nejmenší možné míře. Cena za dálkové vytápění zůstává pro obyvatele Mladé Boleslavi stále jednou z nejnižších v České republice. Průměrná domácnost, která žije v panelovém domě v bytě o výměře 65 m2, spotřebuje ročně zhruba 25 GJ. Její náklady tak vzrostou zhruba o 518 Kč měsíčně,“ vysvětluje dopad na domácnosti předseda představenstva Centrotherm Miroslav Olšák.