MNICHOVO HRADIŠTĚ - 16. listopadu 2020 vyhlásilo město Mnichovo Hradiště ve spolupráci s portálem darujme.cz veřejnou sbírku s cílem vybrat finance na Lavičku Václava Havla. Na den přesně o dva roky později proběhne v parku u nádraží instalace tohoto uměleckého díla připomínajícího první prezidenta České republiky.

Ve čtvrtek 17. listopadu 2022 v 17 hodin bude lavička u příležitosti státního svátku slavnostně odhalena.

Odpověď na otázku, zda mít, či nemít v Mnichově Hradišti trvalou připomínku prvního polistopadového prezidenta, dramatika a humanisty Václava Havla, ponechalo vedení města na veřejnosti a samo bylo pouze iniciátorem této myšlenky. Proto zvolilo jako způsob financování veřejnou sbírku. Cílové částky, 250 tisíc korun, na pořízení samotného uměleckého díla navrženého architektem a Havlovým přítelem Bořkem Šípkem, se podařilo dosáhnout v listopadu 2021, v době, kdy se blížilo 10. výročí Havlova úmrtí. Mezi 58 dárci, kteří celkem vybrali 258.450 Kč, jsou jednotlivci, rodiny, spolky i místní firmy.

Město získalo požehnání Dagmar Havlové, která umístění každé lavičky schvaluje, a rozhodlo o umístění lavičky v někdejších Tyršových sadech, v parku mezi dopravním terminálem a městským kinem. „Přeji občanům i návštěvníkům Vašeho města, aby pro ně nové místo bylo inspirující, aby je podněcovalo k vyjádření i naslouchání myšlenek a názorů, k setkávání a toleranci,“ vzkázala Havlová. V parku bude lavička navazovat na jen pár desítek metrů vzdálený pomník Obětem bojů za svobodu v letech 1914-1918, 1939-1945 a 1948-1989, u kterého si Mnichovo Hradiště připomíná státní svátky.

Celkové náklady na pořízení Lavičky Václava Havla ve výsledku činí asi 370 tisíc Kč. Dominantní část představují náklady na samotnou lavičku, kterou v licenci vyrábí Petr Mader. Instalace sestává ze dvou kovových křesílek a kulatého stolku, jehož středem prorůstá strom. Součástí částky jsou i náklady na terénní úpravy (firma Saturn služby s.r.o.) a výsadbu zeleně (Těžex-Luboš Dvořáček). Lípa srdčitá prorůstající stolkem je darem Okrasné školky Agarden z nedaleké Bosně.

Slavnostní odhalení Lavičky Václava Havla proběhne ve čtvrtek 17. listopadu v 17 hodin. Po připomínce a uctění Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva u pomníku Obětem bojů za svobodu se účastníci shromáždění přesunout ke kinu, kde za účasti vedení města, donátorů, baráčníků, skautů nebo dobrovolných hasičů proběhne odhalení lavičky.

„Historie nám ukazuje, že svoboda nikdy není zadarmo. Máme štěstí, že žijeme ve svobodné zemi, přesto nesmíme zapomínat, že nejde o samozřejmost,“ říká starosta města Jiří Plíhal, který k pietnímu shromáždění zve širokou veřejnost.