GLOSA Pondělní mimořádné zastupitelstvo Mladé Boleslavi plánovalo veřejnou popravu opoziční zastupitelky Jany Krumpholcové (Zelení).

Bylo to jasně připravené divadelní představení: Hodný primátor chrání občanku z Čejetic před údajně hamižnou zastupitelkou. Raduan Nwelati (ODS) předložil usnesení, kterým zastupitelé schválili půjčku paní L. K., aby si mohla zpět vykoupit dům, který zastupitelce Janě Krumpholcové před tím sama dobrovolně prodala zjevně pod tržní cenou.

Celý tyjátr měl dehonestovat zastupitelku Krumpholcovou, jenže špatně připravený scénář se otočil spíš proti režisérovi. Na zastupitelstvu místo ponížené nebožačky vystoupila sebevědomá žena, která zdůraznila, že se vše odehrálo podle českého práva a že jde o ryze soukromý občansko-právní spor, do kterého zastupitelstvu de facto nic není.

Naopak vytasila mnohem lepší zápletku, když vedení Mladé Boleslavi označila za mafii, která jen občanku L. K. využila k předvolební kampani a hned po volbách se na ní, lidově řečeno, vykašle.

Advokát Krumpholcové dodal, že své klientce důrazně doporučuje zdržet se všech právních úkonů kvůli probíhajícímu soudu. Připomněl, že sami zastupitelé si na soudce hrát nemohou.

Navíc, a to je možná podstatnější, není v pořádku věnovat se takovýmto způsobem jen jednomu případu. Protože potom se mohou s nataženou rukou o velké peníze obracet na město desítky lidí v podobné situaci.

To ale zastupitelé neřeší, primátor argumentoval tím, že se žena na zastupitelstvo obrátila s žádostí o pomoc. V tom má pravdu. Jenže například na srpnovém zastupitelstvu se na město obrátili i další lidé – dva členové rodiny Ottomanských.

Měří se všem stejně? 

A bude zajímavé sledovat, zda jim radnice bude chtít pomoci se stejnou vervou jako občance L. K. Nejsou totiž ve sporu s opoziční zastupitelkou, ale naopak s koaličním zastupitelem Svatoplukem Kvaizarem (bývalým dvojnásobným primátorem a radním, který dosud kandidoval za strany ODA, SNK, TOP09 a nyní za STAN. Příště? To zatím nevíme).

Spor se vede o vodovodní přípojku a ano je to také soukromá záležitost. Jenže rodina Ottomanských do záznamu na zastupitelstvu pana Kvaizara obvinila, že pomohl tomu, aby se „ztratily“ některé dokumenty a oslabila se tak jejich pozice před soudem. Z nečinnosti obvinili také firmu Vodovody a kanalizace, kde je zastupitel už roky členem představenstva. Do této funkce jej vyslalo právě zastupitelstvo.

Pan Kvaizar obvinění pochopitelně rázně odmítl, označil za nehoráznost a prý dá tyto údajné pomluvy k soudu.

Jenže i tak by se tím mělo zastupitelstvo zabývat podobně jako v případu občanky L. K. Měří snad vedení města každému stejným metrem? Zatím se spíš zdá, že v případě, kdy se nějaká kauza týká koaličních partnerů, tak nikdo nic nevidí, neslyší. Jakoby tu fungovala nějaká koaliční „imunita“.

A tak z pondělního a snad i celého čtyřletého zastupitelského divadla odchází divák minimálně v rozpacích a s dojmem, že Nwelatiho nastražená past sice sklapla, ale jinak, než očekával.