Škoda Atero: Foto: Škoda AutoMLADÁ BOLESLAV - Téměř třicítka studentů Středního odborného učiliště strojírenského Škoda Auto dokončilo své kupé snů: Škoda Atero je atraktivní automobil na bázi kompaktního modelu Škoda Rapid Spaceback. Tento pojízdný unikát je již třetím učňovským vozem, který vznikl v rámci aktivit Škoda Akademie.

S pracemi na voze Škoda Atero začali učni na konci roku 2015. Šestadvacetičlenný tým – čtyři dívky a 22 mladých mužů – společně vyvinuli koncept, který pak realizovali za odborného dohledu svých učitelů odborného výcviku a s podporou oblastí Technického vývoje, Designu a Výroby. „Byla to pro nás pro všechny jedinečná příležitost poznat nové lidi, navázat nová přátelství napříč všemi profesemi a využít, resp. odzkoušet teoretické poznatky v praxi,“ říká mluvčí žákovského týmu Dan Voce a dodává: „Tento projekt si vyžádal zhruba 1700 pracovních hodin a na výsledek jsme všichni velice hrdí.“

„Stejně jako předchozí modely je nyní i Škoda Atero důkazem vysoké technické a řemeslné kompetence našich žáků,“ říká člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast řízení lidských zdrojů Bohdan Wojnar.

Škoda Atero je 4,3 metru dlouhé kompatní dvoudveřové kupé s výklopnou zádí. Jeho technický základ, Škoda Rapid Spaceback, už téměř nelze rozpoznat – přestavba byla ještě rozsáhlejší než u obou předchozích „učňovských vozů“. Sloupky B byly přesazeny vzad, sloupky C jsou více skloněné. Střecha se svažuje dříve, zatímco spodní linie oken za dveřmi roste.

Také povrchové díly karoserie doznaly zásadních změn. Kapota dostala větrací otvory, dveře jsou prodloužené. Třetí dveře se orientují podle nového sklonu sloupků C a na hraně nesou dlouhý spojler; upravené jsou i zadní skupinové svítilny.

Motor 1,4 TSI (92 kW/125 k) a sedmistupňová převodovka DSG doznaly barevných změn a také na podvozku žákovský tým důkladně zapracoval. Osmnáctipalcová kola z lehkých slitin v designu ‚Turini‘ pochází z modelu Škoda Octavia, jsou černě lakovaná a zdobená červeným lemem, pneumatiky mají rozměr 225/35. Za předními koly najdeme ručně děrované brzdové kotouče s vnitřním chlazením.

Škoda Atero: Foto: Škoda Auto

Škoda Atero: Foto: Škoda Auto