Základní kámen nového administrativního komplexu na třídě V. Klementa dnes položili zástupci firmy Škoda. Moderní a ekologická budova bude hotová do poloviny příštího roku.

Základní kámen pro komplex budov, které ponesou název Laurin & Klement Kampus byl položen v pondělí ráno, byť stavba už několik měsíců běží. Dřívější slavnostní zahájení překazila pandemie covidu.

Nový „Pentagon“ vyrůstá naproti dosavadnímu objektu vedení společnosti a jeho dokončení je plánováno na druhou polovinu roku 2023. „Prostřednictvím naší nové budovy vedení společnosti se jasně hlásíme k Mladé Boleslavi a k zakladatelům naší společnosti. Při stavbě nové budovy se důsledně řídíme ambiciózními předpisy udržitelného rozvoje, které jsme si sami stanovili. Elektřinu bude mimo jiné dodávat fotovoltaický systém s 330 panely a výkonem 100 pkW,“ uvedl Karsten Schnake, člen představenstva Škoda Auto za oblast Nákupu.

„Jsme rádi, že zřízením těchto pracovišť umožníme škodovákům práci ve znamení budoucnosti. Atraktivní kancelářské prostory jsou založeny na moderní koncepci New Work a poskytují individuální řešení různých požadavků na optimální pracovní prostředí,“ uvedl Meno Requardt, jednatel společnosti Volkswagen Immobilien

Při výstavbě budou budou využity nejmodernější technologie, například budou použity odlehčené stropní moduly Cobiax, které pomohou snížit celkovou hmotnost betonu a tím i zredukovat uhlíkovou stopu stavby.

Budoucí hlavní sídlo české automobilky se bude rozprostírat na celkové ploše 44 000 metrů čtverečních. Ve čtyřech blocích budovy nalezne v pěti podlažích prostor až 1 700 zaměstnanců. Jejich dosavadní administrativní pracoviště budou do novostavby integrována z jedenácti firemních a dalších ploch aktuálně pronajatých v Mladé Boleslavi. Tímto krokem docílí společnost operativních úspor.

Vedle kancelářských ploch bude nový komplex disponovat také závodní restaurací o rozloze 2 100 metrů čtverečních, určenou pro 400 hostů, a konferenční zónou. Podzemní garáž poskytne místo pro parkování až 300 vozidel.

V centrální nádrži bude docházet k záchytu dešťové vody, která se bude upravovat pomocí filtračního systému o kapacitě 776 metrů krychlových. Následně ji bude možné používat například pro zavlažování zeleně o rozloze 4070 metrů čtverečních, která na pozemku, jehož plocha dosahuje téměř 13 400 metrů čtverečních, poskytne přirozený prostor pro život mnoha druhům hmyzu a živočichů.