Dálniční známka, která dnes už na skle nesmí být. Foto: iBoleslav.czMLADÁ BOLESLAV - Pokud jste dnes vyrazili autem a stále na skle máte nalepenou dálniční známku z roku 2015, koledujete si o problém, respektive pokutu. O půlnoci totiž skončila jejich platnost a na skle již nesmí být.

Za jízdu na dálnici bez platné známky hrozí na místě až několikatisícová pokuta. Stejně tak hrozí pokuta těm, kteří na silnice, a nemusí jít přitom o dálnici, vyrazí s tou starou. Za tento přestupek může policista na místě uložit pokutu, pár vteřin za její sundání proto rozhodně stojí.

I pro letošní rok zaplatí motoristé 1500 Kč za roční kupón, ovšem protentokrát mění svůj vzhled, respektive roční, měsíční a 10ti denní známky budou mít jiné tvary, aby je muži zákona dokázali rozeznat i na dálku.

Zřejmě nemalé množstí řidičů z Mladoboleslavska ale patnáctstovek ušetří. Od ledna totiž byl úsek mezi Kosmonosy a Bezděčínem vyjmut ze zpoplatnění.

Šetřit se nemusí vyplatit
Kdo ještě nemá známku koupenou, rozhodně by se neměl snažit na její pořízení ušetřit a pořídit si ji "za výhodnou cenu" od překupníků. Může jít totiž o padělek. První exempláře už policisté mají v rukou. 

„Padělek se od originálu poznal díky chybě na zadní straně kuponu. Konkrétně v německé mutaci upozornění na nepřenositelnost kupónu chybí přehláska nad písmenem u ve slově für“ uvedl David Schön, tiskový mluvčí policejního prezidia ČR. Tato informace je založena na základě jednoho kusu, proto tedy bez dalších podobných podvrhů nelze tuto situaci zobecnit. Je však velká pravděpodobnost, že se padělatelé pokusí s podobnými kousky prorazit mezi veřejnost.

Doporučujeme tedy kupovat si dálniční známky jen na známých místech a ponechat si doklad o koupi známky. Zjistí-li se následnou kontrolou, že se jedná o padělek, bude ihned zabaven. Majitel tak přijde o známku a bude si muset koupit novou.

(TO, AK)