Restaurace U Šmaku v Kosmonosech. Foto: iBoleslav.czKOSMONOSY – Rozhodnuto! O osudu restaurace U Šmaku v Kosmonosech nebudou obyvatelé města rozhodovat v referendu. Vše tak bude plně v rukou zákonodárců, kteří se na tom shodli na středečním zastupitelstvu.

Restaurace U Šmaku už dávno rozdělila lid na dva tábory. Jedni by se ho rádi co nejrychleji zbavili, protože pro město představuje velkou finanční zátěž. Druzí se ho ale zbavit nechtějí, protože jde o jediné místo v Kosmonosech, kde se mohou lidé scházet a pořádat velké kulturní akce.

Právě kosmonoská veřejnost měla vedení města udat směr, jakým se má vydat. Jenže to nebude. Podle některých zastupitelů to má být totiž právě zastupitelstvo, které se má rozhodnout. Navrhována byla i anketa na webových stránkách města, která by alespoň částečně řekla, co si lidé myslí.

Hlasování o referendu tak nakonec zastupitelé smetli ze stolu. Většina zastupitelů si ho nepřála. Chce totiž zkusit budovu prodat. To ale nebude ničím jednoduchým a může trvat měsíce i roky. Za tu dobu čeká Šmak další chátrání a město do něj bude investovat další finanční prostředky.

A právě proti prodeji se rázně postavil Ljubin Christov, podle něhož se z Kosmonos stane mrtvé město a spolky se nebudou mít možnost kde scházet. Ve Šmaku se totiž konala setkání například Baráčníků, turistů či zde měly svůj ples děti ze základní školy. Místní spolky přitom o pronájem, byť za symbolickou cenu, neměly zájem. Místo pro setkání by ale měla vyřešit nová, tolik diskutovaná, tělocvična, kde by bylo možné pořádat i kulturní akce. Tak to dělá například i Bělá pod Bezdězem.

Pokud by se zastupitelstvo shodlo pro referendum, muselo by k němu přijít alespoň 35 procent právoplatných voličů. Což ne všichni zastupitelé viděli jako reálné číslo. Město by pak za jeho uspořádání zaplatilo kolem 40 tisíc korun.