Takto vypadaly o víkendu čarodějnické vatry na Mladoboleslavsku.MLADOBOLESLAVSKO – Už za pár hodin se po celém Mladoboleslavsku rozhoří čarodějnické vatry, bohužel i letos to na některých z nich vypadá, že tam někteří odvezli spálit celý obývák.

Gauče, křesla, židle, skříně, sudy, pytle plné odpadků a mnoho dalšího. Tak přesně to teď vypadá na některých vatrách. Lidé si z nich znovu udělali místo pro vyhození všeho velkého, co nepotřebují. Na jedné z nich to vypadá dokonce tak, jako kdyby tam původní majitel odvezl rovnou celý starý obývák.

„Bohužel je to skoro pravidlo, ale nemáme moc velké páky tomu zabránit. Měli jsme tam fotopasti, jenže lidi jsou schopni si na autě zakrýt espézetku a na hlavu si dát kapucu. Když se nám podaří někoho identifikovat, řeším to s nimi osobně a vždy si to odnesou,“ říká jedna z oslovených starostek, která ale poprosila o anonymnost.

Všichni další starostové pak shodně říkají, že v den pálení nechávají tradičně vatru zkontrolovat, a pokud tam najdou odpad, který se nesmí pálit, vyndají ho. 

Je stále nepochopitelné, že i když je ve valné většině obcí k dispozici sběrný dvůr, navíc zcela zdarma, lidé naložené odpady odvezou raději na čarodějnickou vatru. Navíc jsou večer přítomni i samotnému pálení.

„Je to asi stejné, jako kdybyste pozvali kamarády na grilování na zahradu a vedle grilu postavili sud plný plastů, hadrů, koberců, barvami natřený dřevěný nábytek, zapálili to a vesele tam grilovali. Asi byste tam taky dlouho nevydrželi. Ten kouř je plný nebezpečných látek, které lidé u čarodějnického ohně přímo dýchají. Smutné je, že tam rodiče přivedou i děti,“ podivuje se i mladoboleslavský ekolog Tomáš Ježek.

Ten kdo přitom spaluje odpad porušuje hned několik zákonů a hrozí za to nemalá pokuta. Na otevřeném ohni se podle zákona smí spalovat jen suché rostlinné materiály. 

Takto vypadaly o víkendu čarodějnické vatry na Mladoboleslavsku.

 Takto vypadaly o víkendu čarodějnické vatry na Mladoboleslavsku.Takto vypadaly o víkendu čarodějnické vatry na Mladoboleslavsku.Takto vypadaly o víkendu čarodějnické vatry na Mladoboleslavsku.Takto vypadaly o víkendu čarodějnické vatry na Mladoboleslavsku.