Řidiči přejížděli přejezd na červenou jako na běžícím pásu. Foto: FCB/P. Brejša

BĚLÁ POD BEZDĚZEM – Naprosto nepochopitelně jednali řidiči na železničním přejezdu v Bělé pod Bezdězem. Když totiž začala oprava povrchu silnice na hlavním tahu Mladá Boleslav – Česká Lípa, nechtěli se zdržovat na semaforu. A totálně ignorovali i blikající červenou na přejezdu.Vše se odehrálo poslední březnový den. Video, které pořídil jeden z řidičů, dodržující na rozdíl od jiných pravidla silničního provozu, vidělo během chvíle na facebooku několik desítek tisíc lidí. Ti nevycházeli z údivu!

Podle vyjádření Správy železniční a dopravní cesty se v časovém rozmezí 16:30 – 18:40 hodin projevila na tomto přejezdu porucha v obvodech pohonu závor. Závory sice byly zvednuté, ale červené výstražné světlo stále blikalo.

Nicméně řidiči, kteří nerespektovali výstražné světelné zařízení, které bylo v činnosti svým chováním porušili Zákon o silničním provozu. „Závory jsou pouze doplňkový prvek a výstražná světla jsou vždy nadřazená. Navíc, v případě poruchy na zabezpečovacím zařízení, přejezd vždy funguje ve výstražném režimu až do doby odstranění poruchy. Rozhodující jsou červená blikající výstražná světla, ty musí řidič respektovat vždy,“ vysvětlil pro iBoleslav.cz tiskový mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Za přejíždění přejezdu v době, kdy svítí červená výstražná světla, je „ohodnocena“ sedmi trestnými body, pokutou od 2 500 do 5 000 korun a vždy vyslovením zákazu činnosti od jednoho do šesti měsíců. V případě, že řidiči způsobí nehodu, může jít do vězení až na 10 let.

V případě, že má řidič podezření právě na nouzový stav zařízení není nic jednoduššího než vytočit číslo 112 a nahlásit tam případnou poruchu přejezdu, jeho unikátní číslo ve tvaru PXXX (příslušná číselná řada) najde na zadní straně výstražného kříže.