ilustrační fotoMLADOBOLESLAVSKO – Hasiči na Mladoboleslavsku se od rána prakticky nezastavili. Vysoké teploty a vyprahlá krajina nahrává požárům. A lidé jsou neopatrní. Hoří tak nejen tráva podél silnic, ale i pole a lesy.

Právě teď zasahují hasiči hned na dvou místech v okrese. Hasí například požár hrabanky v lese poblíž Bělé pod Bezdězem a také v trávu u Kochánek. Ostatně tam hořelo už včera.
Hořelo také pole u Mnichova Hradiště. „Šlo o požár neposekaného pole většího rozsahu, který se dál šířil. Na místě zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči. Příčina požáru a škoda je v tuto chvíli v šetření,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Svoboda s tím, že po celém Mladoboleslavsku zasahovali hasiči naštěstí jen u menších požárů trávy a pole. Hořelo také v lese u Kosmonos.

Několik požárů museli hasiči likvidovat už během pátku. Jeden z nich zpozorovali strážníci městské policie v Mladé Boleslavi. "V 13:30 hodin zjistila hlídka při dopravně bezpečností akci v příměstské části Jemníky, že z nedalekého porostu stoupá kouř. Obhlídkou místa bylo zjištěno, že zde došlo k požáru na větší ploše, který nebyla hlídka vlastními silami a prostředky zlikvidovat. Na místo byl přivolán HZS, který provedl hasební práce," uvedl zástupce ředitele městské policie Ondřej Kubala.

Vysoké teploty budou pokračovat i během neděle. Stále tak platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů.

Z A K Á Z Á N O:
1. používání zábavní pyrotechniky,
2. vypouštění „lampionů štěstí“,
3. používání vody ze zdroje pro hašení požárů k jiným účelům než k hašení,
4. vjezd motorových vozidel na polní cesty; zákaz neplatí pro vlastníky a uživatele zemědělských pozemků při jejich obhospodařování,
5. vjezd motorových vozidel na lesní cesty; zákaz neplatí pro vlastníky a uživatele lesních pozemků při jejich obhospodařování a v souvislosti s péčí o zvěř,
6. zastavení motorových vozidel na místech, kde by se spodní část vozidla mohla dostat do styku s lehce vznětlivými materiály, např. suchou trávou, slámou, strništěm, podrostem, listím, rozlitým palivem apod.

Mimo uvedená opatření je dále v následujících místech:
1. lesní porost a jeho okolí do vzdálenosti minimálně 50 m,
2. souvislý rostlinný porost umožňující další šíření požáru,
3. zemědělské obdělávané plochy, na nichž jsou pěstovány kultury, které jsou ve stavu možného vznícení, zejména dozrávající obiloviny, a jejich okolí do vzdálenosti 100 m,
4. stohy sena a slámy a jejich okolí do vzdálenosti 100 m

Z A K Á Z Á N O:
1. rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně (např. pálení klestu a kůry, spalování hořlavých látek na volném prostranství),
2. kouření (s výjimkou elektronických cigaret),
3. jízda parní lokomotivy,
4. povolování výjimek vlastníky lesů z ustanovení lesního zákona.

„Porušení povinností stanovených tímto nařízením lze postihnout jako přestupek podle zvláštních právních předpisů!,“ upozorňuje krajský vyšetřovatel příčin vzniku požáru Libor Pospíšil.