Jeden z výrobků ze stavebnice Merkur. Zdroj merkurpolice.czBENÁTKY NAD JIZEROU – Dnes už možná trochu zapomenutá, pro dnešní děti zřejmě úplně neznámá, ale možná dodnes ji někteří z nás mají schovanou doma, ve sklepě nebo na půdě. Řeč je o stavebnici Merkur, kterou vymyslel Jaroslav Vancl z Benátek nad Jizerou.

Vynálezce a výrobce stavebnic Inventor a o pět let později známější Merkur se narodil v Benátkách nad Jizerou 31. července 1890. V městě nad Jizerou se také vyučil a následně se vydal do světa na zkušenou a zakotvil jako zámečník u firmy Katschner v Polici nad Metují, kde se vypracoval do funkce dílovedoucího. V roce 1914 byl propuštěn za vedení stávky a po I. světové válce založil v Polici nad Metují vlastní firmu pod názvem Inventor s.r.o. Zpočátku vyráběla stavebnici Inventor, kterou posléze nahradila stavebnice MERKUR. Ta se ostatně v Polici nad Metují vyrábí do dnešní doby. Po znárodnění byl odsouzen ke splácení dluhu za jeho firmu formou nucené práce u soustruhu ve své bývalé firmě.

Historie stavebnice se začala psát přesně před 100 let, a to v roce 1920. Tehdy šlo o stavebnici s názvem Inventor. Jednotlivé díly byly k sobě spojovány kovovými háčky, šlo o podobný systém, který se dnes používá u stavebního lešení „haki“. O pět let později ale vznikl Merkur, kde už kovové části stavebnice byly k sobě spojovány pomocí šroubků a matiček o velikosti M 3,5. Součástí některých stavebnic pak byly i ozubená a neozubená kola, kladky, pásy nebo elektromotorky. Díky velké variabilitě tak mohla vznikat realistická díla, od známých budov, až po zmenšeniny reálných strojů.

Stavebnice Merku se vyrábí dodnes a navštívit můžete i muzeum Merkuru, které se nachází v Polici nad Metují. V červenci a srpnu je otevřeno každý den od 9 do 16:30 hodin. Více na www.merkurpolice.cz.