Budova nádraží v Mnichově Hradišti. MNICHOVO HRADIŠTĚ – Ještě letos by měla začít rekonstrukce budovy vlakového nádraží v Mnichově Hradišti. Budova je už dlouhodobě ve špatném stavu, zatéká do ní, na toalety chodí jen ti nejodvážnější. To se změní.

Jak pro iBoleslav.cz uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová, rekonstrukce začne ještě v letošním roce. „Půjde o o celkovou opravu vnitřních prostor, opravu stavebních konstrukcí, střechy, oken a dveří, také o malby, nátěry a zpevnění chodníků,“ uvedla Friebová s tím, že předpokládaná cena rekonstrukce je 12 milionů korun.

„K projektu opravy máme ale mnoho připomínek a městský architekt sepsal jejich dlouhý seznam. Budova sice není památkou, má však mnoho cenných prvků. Bohužel, stát k takovým budovám přistupuje tak, že opraví jen to nejnutnější pro fungování nádraží, finance se vynákládají tzv. účelně, tedy pro minimální standard. Celý proces oprav nádražních budov má kritérium nastavené na nejnižší cenu a minimální údržbu. To je příliš málo, špatné měřítko, doufám, že se to v budoucnu změní. Samotná Správa železniční a dopravní cesty má pro vytvoření podmínek pro opravdu citlivou opravu svázané ruce zákony, směrnicemi a nařízeními, které si s citlivým přístupem k takovým historickým budovám rozhodně netykají,“ poznamenal k plánované rekonstrukci starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman, který o velké opravě nádražní budovy osobně jednal se Správou železnic.

Město podle Lochmanových slov nemá „páky“ na opravu budovy, která není v jeho vlastnictví. „To celý proces natahuje, a my se se standardem spokojit nechceme. A tak se nám po několika jednáních s architektem města Janem Světlíkem podařilo přesvědčit zástupce Správy železnic, aby věnovali větší péči především nádražní věži. Bohužel pravá část nádraží je ve špatném stavebně technickém stavu a Správa železnic rozhodla, že budova současných toalet půjde k zemi,“ napsal starosta Mnichova Hradiště.

Z hlediska funkce bude oprava velkým přínosem pro cestující. Navíc se jedná o jednu ze vstupních bran do města, která si zaslouží být důstojnou vizitkou. „Doufám, že majitel budovy najde nakonec rozumný kompromis mezi tlakem na cenu a architektonickou hodnotou této historické drážní budovy. Rekonstrukcí nádraží se zároveň naváže na nedávno dokončený autobusový přestupní dopravní terminál,“ uzavřel Ondřej Lochman.