ILUSTRAČNÍ FOTOMLADÁ BOLESLAV – Počet nemocných chřipkou a akutními respiračními onemocněními v posledních dnech stoupá. Podle hygieniků stoupl počet evidovaných nemocných na Mladoboleslavsku o více než 22 procent, což je nejvíce ze všech okresů v kraji.

V současné době je evidováno 1087 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Nejvíce je pak nemocných u dětí do pěti let věku, a to v přepočtu 3576 na sto tisíc obyvatel. Nejméně nemocných je pak mezi seniory, a to i přesto, že oproti minulému týdnu stoupl počet nemocných o více než 43 procent.

I když onemocnění je nepříjemné, ve valné většině nevyžaduje okamžitý příjezd sanitky záchranné služby s lékařem. I tak se ale operátoři zdravotnických operačních středisek neustále setkávají s takovými telefonáty.

„Jsou samozřejmě případy, kdy volající nedokáže sám posoudit vážnost situace, ať už se to týká jeho zdravotního stavu či stavu jiného pacienta, pak je volání na linku 155 pochopitelné. Častěji se však setkáváme s volajícími, kteří popisují zdravotní problémy přesně v souladu s příznaky viróz. Pak opravdu není na místě volat si sanitku, v tu chvíli ji totiž může potřebovat někdo, komu skutečně jde o život,“ informovali například záchranáři na sociálních sítích.

A jak se tedy viróza projevuje: nejčastěji se dostaví teplota, bolest hlavy, rýma, kašel, ale i zažívací potíže. Podceňovat toto onemocnění se nevyplácí, je potřeba zahájit léčbu:

  • Při prvních příznacích ulehnout do postele a odpočívat
  • Zvýšit dávku vitamínů, ideálně příjmem čerstvého ovoce a zeleniny
  • Zajistit dostatek tekutin
  • Při dráždivém a hlavně suchém kašli zvlhčovat v místnosti vzduch a nekouřit
  • Vyvarovat se kontaktu s dalšími lidmi a nešířit nákazu dál
  • Vypotit se

Případnou léčbu horečky a dalších příznaků konzultovat s praktickým lékařem nebo lékárníkem, nepřekračovat maximální doporučené dávkování léků.

„Volání linky 155 by mělo být tou poslední možností, úkolem operátorů a záchranářů je pomoci při ohrožení života či vážném postižení zdraví, do této kategorie ve většině případů virózy nespadají,“ vzkazují záchranáři s tím, že pokud se ale dostaví výrazné dýchací potíže, vysoké horečky s poruchou vědomí, křeče či jiný stav přímo ohrožující pacientovo zdraví, je samozřejmě na místě bezodkladně zavolat na linku 155.