Otevření naučné stezky Vrch Baba.HORNÍ STAKORY – Výrazný zalesněný vrch Baba, který je od roku 1950 přírodní rezervací, se od soboty může pyšnit novou naučnou stezkou se zajímavým pojetím, které zaujme děti i dospělé. Český svaz ochránců přírody Klenice tam vybudovalo naučnou stezku, která začíná i končí v Horních Stakorách.

Slavnostního odhalení jedné z informačních tabulí se konalo u budovy základní školy, kde nejprve vystoupil pěvecký soubor Jitřenka ze Základní školy Kosmonosy. I přes silný déšť se akce zúčastnily desítky lidí.

Jak uvedla předsedkyně Českého svazu ochránců přírody Klenice Mladá Boleslav Milada Vrbová, v rámci projektu bylo vybudováno 7 informačních tabulí. „Šest z nich je oboustranných – jedna strana pro dospělé a ta druhá pro děti. Tou provází skřítek Nefelínek, který je nabádá k plnění různých úkolů,“ uvedla Vrbová.

Jedna z informačních tabulí nové naučné stezky.Na vrcholu jsou pro děti doplněny i dvě frotáže – reliéfní sktruktura pro přenášení obrazu na papír. Při cestě návštěvník narazí také na opravenou studánku, pod vrcholem si může odpočinout na nových lavičkách.

Původně byla Baba vysokou sopkou. Vlivem lidské činnosti, kdy zde byl těžen kvalitní stavební kámen, tu dnes můžeme pozorovat zajímavé skalní brány jeskyně či úzké průchody. Na jaře je zalesněná rezervace plná kvetoucích jarních bylin, jako je sasanka pryskyřníkovitá či hrachor jarní. Bylinné patro je bohaté na orchideje. Nachází se tam řada vzácných motýlů a obojživelníků.

Vybudování naučné stezky finančně podpořilo město Kosmonosy a v rámci programu Blíž přírodě i společnost NET4GAS.