ilustrační foto: HZS Středočeského krajeCHARVÁTCE - Před čtvrtou hodinou odpolední šlo v Charvátcích o život. Poblíž budovy obecního úřadu došlo k havárii plynovodu a rozhodně nešlo o žádný malý únik. Na místo proto kromě plynařů okamžitě vyjeli i profesionální hasiči z Mladé Boleslavi.

Ač to původně vypadalo, že jde o havárii na plynové přípojce, opak byl pravdou. "Plyn unikal z hlavního řadu, a to dírou přibližně 5x5 centimetrů. Šlo o poměrně masivní únik," uvedl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel s tím, že velmi pohotově se zachovali přítomní stavaři, kteří kolem vytyčili dostatečně velkou bezpečnostní zónu, do které nikoho nepouštěli. Uzavřena byla i přilehlá silnice. "Díky tomu, že zamezili přístupu osob do blízkosti unikajícího plynu, včetně průjezdu vozidel, zabránili možnému výbuchu," uvedl dále Gabriel.

Hasiči se pak pokusili díru v hlavním řadu utěsnit, což se nepodařilo jim, ani dorazivším plynařům. Proto musel být uzavřen hlavní řad. Unikající plyn se tak podařilo zastavit až po 45 minutách. Následně mohli plynaři začít s opravou. Hasiči pak provedli měření koncentrace plynu v okolí. Naštěstí ale nebyly koncentrace nikterak vysoké, nebyla proto nutná evakuace osob z okolí.

Případem se teď zabývají i policisté.

Zjišťujeme podrobnosti