Umírající sysel na Radouči po pozření žvýkačky Foto: mb-netMLADÁ BOLESLAV - Sysly na Radouči patří k velké atrakci nejen obyvatel města. Pro řadu z návštěvníků je pak velmi zajímavé, když si mohou jen minimálně plaché a především hodně zvědavé zvíře sami nakrmit. Právě před tím ale varují odborníci! Zvířatům hrozí smrt, ostatně přesně to se stalo tuto neděli.

S nástupem teplejších a slunných dní jsou opět k vidění po zimní přestávce syslové na Radouči. Krásná a čilá zvířátka právem přitahují pozornost, ale bohužel i zcela nežádoucí. Mladí i starší návštěvníci je přikrmují vším možným a nejen tak porušují příslušnou legislativu, ale především ubližují často zvířatům samotným.

"Na snímku z neděle 31. srpna je vidět umírající sysel, který si zřejmě zalepil tlamičku žvýkačkou a nebylo mu už pomoci. Takže jako každoročně platí jasná zásada - pozorujte, fotografujte, ale nekrmte," uvedl Pavel Šubrt z tiskového oddělení mladoboleslavského magistrátu.

I když to tak nepřipadá, syslové jsou divoká zvířata a zbytečným rozmazlováním a přikrmováním jsou vystaveni mnoha rizikům, tedy ztrátě přirozených instinktů, nemocím i smrti. O životě syslů, ale i nevhodnosti jejich krmení zjistíte informace na naučných tabulích i vstupu na Radouč. 

Zákaz krmení zvířat platí také v souvislosti s přemnoženými králíky. I na to upozorňuje cedule, například na kruhovém objezdu na křížení ulic Na Radouči a Jana Palacha. Právě tam totiž lidé nosí zvířatům nejvíce jídla.