Původní a nový stav kapličky u Lhotky. Foto: ČSOP KleniceLHOTKA – Pomalu to vypadalo, že kaplička z roku 1780 v polích u silnice spojující Březno a Čížovky, co nevidět spadne. Pak se ale do její záchrany pustil mladoboleslavský Český svaz ochránců přírody Klenice.

Kaplička byla kvůli svému technickému stavu zařazená mezi ohrožené památky. „Tížil nás její neutěšený stav, oslovili jsme majitele a získali jejich souhlas s opravou. Díky podpoře zaměstnanců Škoda Auto, kteří nás podporují z dlouhodobých zaměstnaneckých sbírek pro období 2016 – 2018 a loňského dotačního programu Ministerstva zemědělství na Údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků, jsme začali s opravou kapličky,“ uvedla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Rekonstruovaná kaplička u Lhotky. Foto: ČSOP KleniceNejdřív bylo potřeba zlikvidovat náletové dřeviny v okolí kapličky, nechat vyrobit identické dřevěné okno a následně se odborníci pustili do opravy kapličky.

„Po celkové opravě a obnově kapličky jsme nechali vedle kapličky vybudovat lavičku pro poutníky, kteří se budou chtít ve stínu lip pokochat výhledem do krajiny a odpočinout si,“ uvedla Vrbová s tím, že má velkou radost, že se podařilo opravit tuto krásnou barokní kapličku schovanou pod korunami lip a zkrášlit tak naši českou krajinu o sakrální památku starou téměř 250 let. Dík patří i zaměstnancům Škodovky.

Kapličku s láskou a citem rekonstruovali Pavel a Jaroslav Mydlářovi. Na konci září byla slavnostně vysvěcena.