Billboard s vlajkou na hlavním tahu na Jičín.MLADOBOLESLAVSKO – Obrovské české vlajky dál vládnou silnicím první třídy a dálnici D10 na Mladoboleslavsku. I tak už některé z nich jsou minulostí, ať už díky silničářům, nebo rozjetým autům.

Podél silnic prvních tříd, které jsou ve správě Středočeského kraje, se v tuto chvíli nachází jen několik málo billboardů. Řeč je například o hlavním tahu na Jičín, kde reklamní poutač stále stojí. Přitom už dávno neměly být podél těchto silnici.

Podle Středočeského kraje jejich odstraňování nepostupuje takovým tempem, jaké by bylo žádoucí. Brání tomu nepřehledné vlastnictví, ale i legislativní nejasnosti.
„Zatím se nám podařilo vyzvat provozovatele nebo vlastníky pozemků zhruba v polovině případů. Z toho je zatím jen asi třetina odstraněna,“ konstatuje radní pro oblast dopravy František Petrtýl (ANO 2011) s tím, že v drtivé většině případů provozovatel znám není. Až překvapivě často není jasný ani majitel pozemku. „Je to někdy až téměř detektivní práce,“ podotýká František Petrtýl.
To podél dálnice D10 v mladoboleslavském úseku se po několika reklamních poutačích slehla zem. Většinou se ale o to postarali řidiči, kteří v tomto místě havarovali a billboard tak srovnali se zemí. Řeč je například o billboardu na úrovni křižovatky silnic první třídy číslo 16 a 610 ve směru od Pískové Lhoty. Tam před několika měsíci havarovalo nákladní auto, kterému se při průjezdu zatáčkou převrátil přívěs do příkopu. Nejen že vysypal náklad, zároveň i sešrotoval billboard.
Podobně tomu bylo i na dalších místech. Ovšem tento týden zmizel v úseku mezi benzinovou čerpací stanici Mol a Bezděčín další billboard. Tentokráte ho odstranili sami silničáři.
I tak podél dálnice zůstává ještě spousta billboardů. Kdy se ale odstraní se jen těžko odhaduje.