Nová trojčlenná policejní hlídka, která bude dohlížet na bezpečnost v Mladé Boleslavi.

MLADÁ BOLESLAV – Zítra ráno mohou lidé v ulicích Mladé Boleslavi na netradiční trojčlenné policejní hlídky. Kromě českých policistů je totiž doplní i policisté ze Slovenska a Polska. Společně mají napomoci dodržování veřejného pořádku, který často narušují zahraniční dělníci.

Pilotní projekt, který ve městě automobilů ještě nebyl, dnes představil ministr vnitra a mladoboleslavský rodák Jan Hamáček. „To že tady pracuje více cizinců, je přínosem pro firmy, ale přináší to také zvýšené nároky na ochranu obyvatel,“ uvedl ministr Hamáček s tím, že podle statistik zde roste kriminalista cizinců. „V letošním roce navíc velice výrazně, a to ze 16 na 26 procent,“ řekl Hamáček.

Jak pochopitelně slovenští policisté, tak i kolegové z Polska se dokáží dorozumět i česky. Ve smíšené hlídce tak poslouží například při tlumočení. „Jde o společný výkon služby, kde základním článkem pro provádění zákroku, je Policie České republiky,“ vysvětlil policejní prezident Tomáš Tuhý. Zahraniční policisté ale budou moct například lustrovat své krajany v rodných databázích.

Hlídky se zaměří na kontrolu nejvíce problematických míst, jako jsou okolí bran automobilky Škoda Auto a také v obchodních centrech. V pilotní fázi budou společné hlídky dohlížet na bezpečnost v ulicích Mladé Boleslavi jeden měsíc. Následně se projekt vyhodnotí a rozhodne o jeho dalším osudu.