ZUBR. Ilustrační foto Česká krajinaMILOVICE - Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice podstatně rozšířila. Z původních 160 hektarů, které zaujímá od roku 2015, její rozloha nově narostla na 240 hektarů.

„Rozšíření přišlo právě včas. Kvůli extrémním vedrům a suchu roste na pastvinách méně trávy, než obvykle. Na větší ploše tak zvířata najdou dostatek potravy. Poděkování patří i panu premiérovi, který před rokem a čtvrt inicioval zahájení nových jednání o rozšíření rezervace, která vedla ke zdárnému cíli,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.
„Využití bývalého vojenského prostoru Milovice představovalo pro Středočeský kraj léta problém. Jsem proto ráda, že se podařilo najít tuto smysluplnou náplň v podobě rezervace velkých kopytníků. Pomáhá nejenom zachraňovat ohrožené druhy živočichů a rostlin, ale představuje také potenciál pro rozvoj turistického ruchu v regionu,“ ocenila projekt hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Slavnostní rozšíření výběhu. Zleva: Dalibor Dostál - ředitel České krajiny, Milan Pour - starosta Milovic, Andrej Babiš - premiér a Jaroslava Pokorná Jermanová - středočeská hejtmanka

„Jsem rád, že projekt divoké koně v Milovicích se dále rozvíjí a věřím, že rozšíření pastvin ještě více zatraktivní tento projekt a zlepší životní prostředí,“ doplnil náměstek hejtmanky Miloš Petera.

Rezervace významně přispívá k ochraně ohrožených druhů, vyskytuje se v ní například 42 procent všech českých druhů denních motýlů nebo dvě třetiny všech tuzemských druhů netopýrů.

„Divocí koně a další velcí býložravci jsou mimořádně atraktivní pro veřejnost. Díky nim můžeme ukázat, jak je důležité o krajinu pečovat. Bez péče, ať už je to pastva nebo kosení, by totiž postupně zarostla. Někde jsou nejlepší ovce, jinde kozy nebo dobytek či sečení - a někde, jako zde v Milovicích, lze s úspěchem využívat atraktivní velké býložravce, jako jsou zubři a zvířata velmi podobná praturům a divokým koním. Na pozemcích, které AOPK ČR pro projekt České krajiny poskytla, je dobře vidět, že jim pastva prospívá a obnovuje se jejich pestrost,“ uvedl František Pelc.

Bývalý vojenský prostor se v roce 2015 stal prvním místem na světě, kde se v rámci jedné rezervace vyskytovaly všechny tři druhy původních velkých kopytníků Evropy: divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři. I díky tomu má projekt celosvětovou publicitu na pěti kontinentech, mimo jiné v New York Times, Washington Post, BBC, Sicence, Der Standard a dalších médiích. Stal se tak celosvětově nejsledovanějším českým projektem posledních let.

Slavnostního rozšíření se zúčastnil předseda vlády Andrej Babiš, středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, statutární zástupce hejtmanky a náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc, starosta města Milovice Milan Pour a ředitel Správy chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj Ladislav Pořízek.