Návštěvníci měli o víkendu smůlu. Klisnu s hříbětem neviděli. Bojovala totiž na klinice o život. Foto: iBoleslav.czMILOVICE – Zřejmě až přehnaná starost návštěvníků málem stála život klisny Sgurr, která před několika málo dny porodila úplně první hříbě divokého koně v Čechách. Tu ve vážném stavu objevili přímo na pastvině u Milovic pozorovatelé z organizace Česká krajina.

Klisnu postihla velmi těžká kolika, nejpravděpodobnější příčinou je přikrmování pečivem, které i přes zákaz někteří návštěvníci koním neustále nosí. „Je to obrovská tragédie. Sgurr zažívala v posledních hodinách nesmírné utrpení, její stav je velmi vážný,“ uvedl ředitel ochranářské společnosti Dalibor Dostál.

Klisna putovala na specializovanou kliniku, kde jí veterináři léčili až do pondělí, kdy rozhodli o jejím vrácení ke stádu. Podle etoložky Martiny Komárkové ale ještě vyhráno nemá a především následujících dnech bude pod zvýšenou kontrolou, aby se předešlo dalším komplikacím.

„Přestože jsou na ohradách tabulky zakazující krmení a opakovaně jsme upozorňovali na to, že pečivo může divoké koně zabít, někteří lidé se je stále pokoušeli přikrmovat. Především někteří senioři nosili k ohradě plné tašky tvrdého chleba, protože měli pocit, že koně na pastvině bez přikrmování strádají. Druhou skupinou byli lidé, kteří se snažili koně na kusy pečiva přilákat k okraji pastviny, aby si mohli udělat fotografii koní nebo selfie s koňmi na mobilní telefon“ doplnil Dalibor Dostál.

O víkendu tak návštěvníci, kteří chtěli vidět klisnu se svým potomkem, měli smůlu. Mnozí tam přitom jeli i stovky kilometrů. Od pondělního podvečeru je klisna zpět a výborně se jí daří. Naštěstí se nepotvrdily obavy vědců, že by je hřebec nepřijal zpět, protože by z nich cítil nežádoucí pachy z kliniky.

Veřejnost může divoké koně v Milovicích podpořit zasláním finančního daru na transparentní číslo účtu 2100540679/2010 nebo zasláním dárcovské zprávy DMS KRAJINA na číslo 87 777.

Návštěvníci měli o víkendu smůlu. Klisnu s hříbětem neviděli. Bojovala totiž na klinice o život. Foto: iBoleslav.cz Návštěvníci měli o víkendu smůlu. Klisnu s hříbětem neviděli. Bojovala totiž na klinice o život. Foto: iBoleslav.czNávštěvníci měli o víkendu smůlu. Klisnu s hříbětem neviděli. Bojovala totiž na klinice o život. Foto: iBoleslav.cz