I letos budou pod rukama kovářů vznikat umělecká díla. Archivní foto: metalovacesta.czMLADÁ BOLESLAV – V pondělí 12. června startuje už pátý ročník Metalového sympozia. Do města automobilů znovu dorazí umělečtí kováři z celého světa. Tentokráte se do práce pustí i dřevořezbáři.

Letos budou mít na sympoziu zastoupení dva Češi, dále pak kováři z Austrálie, USA, Norska, Brazílie či Nového Zélandu. „Jsme hrdí na to, že dva sochaři se přihlásili sami a čtyři přijali naše pozvání,“ uvedl vedoucí mladoboleslavského infocentra Gérard Keijsper.

V doprovodném programu budou dřevořezbáři Martin Kučera, Romana Krestýnová a Václav Lemon tvořit na téma "baroko", a to od úterý 13. června do čtvrtka 15. června.
Ve středu 14. května se uskuteční procházka s výkladem historika Jiřího Bartoše Šturce. Provádí hosty po čerstvě vyhlášené národní kulturní památce Střední průmyslové škole včetně sborovny a ředitelny, kam se jinak jen tak lidé nedostanou.

Dvacítka kovových soch z předešlých ročníků sympozia již nyní zkrášlují město Mladá Boleslav. Metalové sympozium má za cíl každý rok oživit a zhodnotit stávající Metalovou cestu Mladou Boleslaví a pomalu vytvořit uměleckou galerii ve veřejném prostoru v ulicích města automobilů.

„Nejznámější sochou je Mladá Žirafa, která stojí v Jaselské ulici přímo před Ekocentrem Zahrada. Jejím autorem je Niklas Fannick ze Švédska,“ uvedl Gérard Keijsper.

V pátek 16. června čeká na všechny od 15.30 "grilovačka" rádia Signál, od 16.00 taneční vystoupení Jazzdance a od 16.30 koncert skupiny Sto zvířat.