Otevření leteckého muzea v Mladé Boleslavi. Foto: KÚ SKMLADÁ BOLESLAV Přesně na den letectví se veřejnosti po několika předešlých problémech, otevřelo veřejnosti tolik očekávané letecké muzeum. A zájem o historicky první prohlídku byl tak velký, že městská policie si musela na pomoc povolat posily.

Při letecké show se milovníkům historie i současnosti létání a letecké techniky představily moderní bojové letouny Gripen i historické letouny. Zajímavým zážitkem byl také seskok parašutisty s obří českou vlajkou za zvuku české hymny.

„Muzeum je koncipováno jako živé. Návštěvníci jsou vtaženi do života letadel. Mohou prožít na vlastní kůži přípravy k letu od tankování, přes údržbu, opravy až po živé starty. Nechybějí ani letecké simulátory nebo simulátory seskoku s padákem a přetížení," uvedl při otevření hejtman Miloš Petera s tím, že lákadlem je určitě i vyhlídková věž, která otevírá zajímavé pohledy na letiště, město i jeho okolí.

V mladoboleslavském leteckém muzeu je vystaveno více než 25 letadel, která jsou většinou plně funkční. Součástí expozice je také výstava leteckých motorů a dalších předmětů souvisejících s letectvím. „K hlavním leteckým zajímavostem patří i funkční replika letadla Metoděje Vlacha, konstruktéra a aviatika, který v Mladé Boleslavi postavil v roce 1912 první české letadlo poháněné automobilovým motorem a sám na něm vzlétl,“ upozornil radní Zdeněk Štefek. Přítomni slavnostního otevření muzea byli i přímí potomci Metoděje Vlacha, jeho vnučka paní Marie Kroutilová a vnuk Zdeněk Vlach, kteří dostali na památku dnešního dne pamětní listy.

Zájem o prohlídku byl tak velký, že kvůli lepšímu zvládnutí davu lidí a vozidel na komunikacích v okolí letiště museli strážníci městské policie povolat na místo posily.

Celý projekt muzea, jehož iniciátorem byl Nadační fond letadla Metoda Vlacha v čele s Vladimírem Handlíkem, stál zhruba 180 milionů korun a je spolufinancován Regionálním operačním programem Střední Čechy.Z architektonického hlediska však je zajímavá i sama budova muzea od architekta Michala Hlaváčka, která nese titul Stavba roku 2014 udělený Nadací pro rozvoj architektury.