Požár haly v obci Hřivno (18.02.2021)HŘIVNO - Třetí stupeň požárního poplachu museli vyhlásit hasiči ve čtvrtek večer kvůli požáru velkokapacitní haly v obci Hřivno u Chotětova. S požárem vyjelo bojovat několik profesionálních i dobrovolných hasičů z Mladoboleslavska i sousedních okresů.

Operační důstojník k události vyslal profesionální jednotky ze stanic Benátky nad Jizerou a Mladá Boleslav a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Chotětov a Bezno. Po příjezdu první jednotky na místo bylo upřesněno, že nehoří stoh, ale jde o požár velké ocelové haly o půdorysu 70x30 metrů, která je uvnitř z velké části v plamenech.

"Hasiči zpočátku nasadili dva vodní proudy na ochlazování pláště haly a hledali způsob, jak se dostat dovnitř, protože všechny vchody byly uzamčené. K objektu byl také špatný přístup, neboť po oblevě byly příjezdové cesty značně rozbahněné a nedalo se jet ani po přilehlém poli. Hala byla z poloviny naplněná senem, v druhé části stálo asi dvacet různých traktorů a nákladních i osobních vozidel, včetně několika veteránů. Ozývaly se i exploze, zřejmě pneumatik a palivových nádrží," uvedl Ladislav Holomčík z Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Velitel zásahu požádal ve 21.45 hodin o posily a o vyhlášení druhého poplachového stupně, protože na místě byl nedostatek hasební vody. Do Hřivna tak zamířili nejen profesionální hasiči z Milovic, ale také dobrovolné jednotky obcí Byšice, Mělnické Vtelno, Lysá nad Labem a Sudovo Hlavno. Zanedlouho po zvýšení poplachu na třetí stupeň ještě jednotka ze stanice Stará Boleslav a dobrovolné sbory z Luštěnic, Skorkova, Smilovic a ze Staré Lysé.

Po vniknutí do haly objevili hasiči i několik nepoškozených propanbutanových lahví, které vynesli ven a ochlazovali. Zasažený prostor rozdělili na tři úseky a snažili se zároveň uchránit techniku, kterou plameny nezachvátily. Nasazeno bylo celkem osm C proudů. Přibližně o půlnoci snížil velitel zásahu poplachový stupeň a začal odesílat na základny první jednotky.

"Kolem jedné hodiny v noci se podařilo sehnat nakladač na vyvážení sena, které hasiči dohašovali na volném prostranství. Před půl druhou pak byla operačnímu středisku ohlášena lokalizace, po které odjely další jednotky. Současně byl stupeň poplachu snížen na základní úroveň. Na místě zůstala dobrovolná jednotka Bezno, která zajistila dohled do osmi hodin, kdy dojela na kontrolu nová směna ze stanice Benátky nad Jizerou," řekl dále Holomčík.

Podle vyšetřovatele por. Ing. Michala Macouna z HZS Mladá Boleslav vznikla požárem škoda za 2 mil. korun, hodnoty ve stejné výši se hasičům podařilo uchránit. Na objasnění příčiny vzniku požáru spolupracuje s kriminální policií, na místo bude povolán i kynolog se psem vycvičeným na vyhledávání hořlavin. Událost se obešla bez zranění.

Po dobu zásahu zálohovala milovickou stanici dobrovolná jednotka Milovice, za stanici Mladá Boleslav byly připraveny k výjezdu dobrovolné jednotky Březno a Mladá Boleslav – Podlázky.

Požár haly v obci Hřivno (18.02.2021) Požár haly v obci Hřivno (18.02.2021) Požár haly v obci Hřivno (18.02.2021) Požár haly v obci Hřivno (18.02.2021) Požár haly v obci Hřivno (18.02.2021) Požár haly v obci Hřivno (18.02.2021) Foto HZS Požár haly v obci Hřivno (18.02.2021) Foto HZS