Pohled z kabiny vrtulníku. Foto: Policie ČRDOBROVICE - Pauzu v práci využila skupinka pracovníků jedné z dobrovických firem k tomu, aby vyzkoušela, co dokáže zelené laserové ukazovátko. Ve stejnou chvíli, kdy s ním svítili do nebe, nad městem zrovna prolítal policejní vrtulník mířící na pátrací akci na Jičínsko.

V tu chvíli ještě neznámý člověk začal oslňujícím zeleným světlem mířit přímo do pilotní kabiny vrtulníku, a to poměrně dlouhou dobu. Policisté ve vrtulníku na nic nečekali,  spojili se policisty z Dobrovice a pozemní hlídku nasměrovali do Kosořické ulice v Dobrovici, kde také osmadvacetiletého muže zadrželi.

"V pondělí 11. ledna sdělili mladoboleslavští kriminalisté obvinění ze spáchání zločinu Obecné ohrožení osmadvacetiletému muži cizí státní příslušnosti. V případě prokázání viny hrozí cizinci za zločin Obecné ohrožení až osmiletý trest odnětí svobody," uvedla mluvčí Policie ČR Mladá Boleslav Lucie Nováková.

Marcela Szkanderová z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezídia České republiky vysvětluje, jak nebezpečné pro pilota vrtulníku je, když je takovým laserovým ukazovátkem během letu oslněn: „V takovém případě může dojít ke zranění osob, k velkým materiálním škodám a dokonce i ke ztrátám na životech. Útoky proti zasahujícím vrtulníkům jsme vyhodnotili jako nejnebezpečnější formu laserových útoků. Zrak pilota může být ozářením poškozen dočasně, nebo trvale. Několikasekundová ztráta zrakové kontroly letu závažným způsobem narušuje situační vědomí letce, vyvolává jeho dezorientaci a tím bezprostředně ohrožuje bezpečnost letu. V současné době jsme schopni zkrátit akční časy zásahů policie na úroveň minut, čímž výrazně vzrostla pravděpodobnost úspěšnosti zásahů. Včasnou přítomností policie na místě incidentu pak dochází minimálně k zabránění dalším útokům a tím k udržování standardní úrovně bezpečnosti leteckého provozu. Ozáření laserem je vysoce nebezpečná situace, při které může dojít ke zranění pilota a v konečném důsledku i k letecké havárii nebo dokonce katastrofě“.

Pohled z kabiny vrtulníku. Foto: Policie ČR Pohled z kabiny vrtulníku. Foto: Policie ČR