Tragická nehoda u Strenic. Foto HZSSTRENICE - Kolem 17. hodiny došlo na silnici číslo 27222 v katastru obce Strenice, u křižovatky na obec Niměřice, k tragické nehodě. Osobní auto tam srazilo ženu, která šla po pravé straně vozovky. Utrpěla těžká zranění a na pomoc jí kromě sanitky s lékařem vyrazil na i záchranářský vrtulník.

Ten podle informací mluvčí středočeské policie Lucie Novákové na místo ani nedorazil, neboť lékař záchranné služby už mohl u ženy jen konstatovat smrt. "Žena neměla na sobě žádné reflexní prvky. Řidič jí tak ve tmě přehlédl," uvedla Nováková s tím, že alkohol u řidiče vyloučila na místě dechová zkouška.

Na místě zasahovali také hasiči, kteří postavili nehodovou clonu a zajistili místo nehody. Provoz na zmíněné komunikaci je v tuto chvíli omezen.

 

Používání reflexních prvků:

Policisté proto znovu upozorňují na to, že pestré oblečení a reflexní prvky při pochybu na silnici mohou chodcům zachránit život. Navíc jejich používání je při chůzi mimo obec i podle zákona povinné. Rozhodně by ho ale měli používat i lidé při pohybu ve špatně osvětlené části obci. Je prokázáno, že pokud se na komunikaci pohybuje člověk, který má na sobě tmavé oblečení, je ho řidič schopen zaznamenat na vzdálenost 18 metrů. Lepší je to už například se žlutou barvou oděvu, kdy je chodec viděn na vzdálenost 37 metrů,  bílý oděv řidič zaregistruje  na 55 metrů. Nutno zmínit, že  ani tato vzdálenost není v noci dostačující na bezpečné vyhnutí se chodci. Chodci by vždy z těchto důvodů měli mít na svém oblečení nějaký prvek, který by je více zviditelnil. 

Mějme na paměti, že při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič nejméně 1,5 sekundy na to, aby si uvědomil nebezpečí a odpovídajícím způsobem zareagoval – za tu dobu ujede 31 metrů. A než začne s vlastním vyhýbacím manévrem, ujede od zpozorování chodce více než 150 metrů. Na tento celkem jednoduchý úkon, kterých se na silnicích děje denně nepočítaně, tak potřebuje řidič zhruba 200 metrů. A právě na takovouto vzdálenost může chodce spatřit, jen pokud má na sobě reflexní doplňky.