Odbor dopravy. Ilustrační fotoMLADÁ BOLESLAV – Dva roky vězení s podmíněným odkladem na tři roky, pokuta 100 tisíc a zákaz práce jako úředník po dobu pěti let. Tak rozhodl soud v kauze legalizování kradených aut.

Obviněni byli tři lidé, mezi nimi i vedoucí Odboru dopravy a silničního hospodářství Magistrátu města Mladá Boleslav Josef Macoun. Tomu hrozilo až šest let. Další dva muži, kteří měli kradená auta převážet a následně s doklady chodit na magistrát, dostali už dříve podmínku.

I když při soudních líčení několikrát uvedl, že postupoval správně a o tom, že vozidla jsou kradená, mají změněný VIN a falešné doklady o koupi prý nevěděl. Soud tomu ale neuvěřil.
„Nesouhlasíme s tím a odvoláme se,“ uvedl obhájce Josefa Macouna, který si rozsudek osobně vyslechnout nepřišel. Rozsudek tak není pravomocný.

Vše probíhalo tak, že po ukradení luxusního auta došlo ke změně VIN kódu, čímž nebylo možné zjistit, že vozidlo je kradené. To totiž bylo shodné s jiným autem, stejné značky, stejného typu i stejné výbavy.

Macoun pak podle soudu měl fungovat jako garant toho, aby na úřadě nemuseli komplici čekat ve frontě a urychloval přihlašování aut. Takto měl zaregistrovat tři auta v hodnotě téměř pěti milionů korun. Za to si podle soudu výhodně koupil jedno z aut.