Kriminalisté u druhé nehody, při u Debře narazil vlak do stromu. Foto: iBoleslav.czMLADÁ BOLESLAV - Čtyři roky vězení a ambulantní léčení u psychiatra. Tak zní rozsudek pražského soudu, který dnes rozhodl o osudu důchodce, který na dvou místech Mladoboleslavska způsobil železniční nehody. Pokácel stromy, do kterých narazily vlaky. Navíc kolem poházel i papírky s nápisem "Allah Akbar". 

Jeho snahou bylo vyvolat mezi obyvateli obavy z muslimské migrační vlny a z páchání teroristických útoků. Netrvalo ale dlouho a seniora Jaromíra Baldu i jeho motorovou pilu a tiskárnu od počítače se podařilo kriminalistům najít.

Bylo prokázáno, že v nepřehledném terénu pokácel stromy na železniční trať, přičemž ke škodlivým následkům nedošlo jen shodou okolností,“ uvedl státní zástupce Martin Bílý s tím, že se Balda skutečně dopustil teroristického útoku a hrozeb.

Jaromír Balda před soudem znovu zopakoval, že nechtěl nikomu ublížit. Právě proto žádal jeh obhájce změnu právní kvalifikace na obecné ohrožení, nikoliv tedy teroristický útok. Seniorova rodina navíc přislíbila uhrazení škody. Muž navíc přijde o motorovou pilu i tiskárnu, na které tiskl výhrůžné vzkazy.

K první nehodě došlo na železniční trati u Debře, a to 1. června, druhá se odehrála večer na konci července u Bělé pod Bezdězem. V obou případech muž stromy na železniční tratě pokácel motorovou pilou.